Saunový svet

Parná sauna

Odporúčaný čas10-15 minTeplota43-47°CVlhkosť vzduchu98-100%

Relaxačný, regeneračný a revitalizačný účinok, posilňuje imunitu a uvoľňuje dýchacie cesty, inhalácia napomáha pri alergiách, nádche a všetkých chorobách dýchacích ciest. Pobytom v parnej saune sa prečisťuje pokožka tela. Para nám pomáha odstraňovať odpadové látky a podporuje elasticitu kože. Parný kúpeľ priaznivo pôsobí predovšetkým na dýchacie cesty, pri oslabení ciev alebo pri zrazeninách. Účinkom pary sa uvoľní svalstvo a nastáva celková relaxácia organizmu.

Fínska suchá sauna

Odporúčaný čas10-15 minTeplota70-90°CVlhkosť vzduchu20-30%

Regeneračné posilnenie imunitného systému, prevencia proti chorobám z nachladnutia a celkové prekrvenie organizmu, pokožky a svalov. Vysoká teplota vzduchu v tzv. fínskej saune napomáha k zvýšeniu potenia tela, tým sa organizmus zbavuje toxických látok. Pobyt v suchej saune pôsobí blahodarné a uvoľňujúco na psychiku. Saunovanie vždy zakončite krátkym sprchovaním a ochladením tela v ochladzovacom bazéne. Po každom saunovaní sa budete cítiť o pár rokov mladšie.

Infra sauna

Odporúčaný čas15-20 minTeplota40-55°CVlhkosť vzduchu10-30%

Stimuluje svaly a orgány, prehrieva organizmus do väčšej hĺbky, následkom čoho je vyvolané silné potenie, čím dochádza k prečisteniu organizmu, odstráneniu jedovatých látok a ťažkých kovov.
Neviditeľné infračervené lúče zabezpečujú teplo, ktoré pôsobí na organizmus ako slnečné lúče bez škodlivého UV žiarenia. Pobyt v infra saune napomáha k zníženiu hmotnosti, odbúraniu tukov, hojí stavy akné, ekzémy, psoriázu, popáleniny a zmierňuje jazvy na koži.

Soľná himalájska sauna

Odporúčaný čas10-15 minTeplota30°CVlhkosť vzduchu50%

Inhalácia pôsobí priaznivo na celý nervový systém. Himalájska soľ pomáha liečiť kožné choroby, ako aj respiračné ochorenia a alergie. Slnečné lúče zachytené v kryštálikoch soli pri odparovaní spolu so zásobami minerálov tzv. „vzdušných vitamínov“ ako sodík, magnézium, vápnik, jód, bróm a mangán pôsobia očistne, omladzujúco a ozdravujúco na celé telo. Zvyšuje kvalitu spánku. V soľnej saune panuje bakteriologicky veľmi čistá mikroklíma.

Kneippov kúpeľ

Kneippov kúpeľ patrí medzi procedúry povzbudzujúce krvný obeh. Pri striedavom ohreve a ochladzovaní nôh vodou dochádza k rozšíreniu ciev a k zlepšeniu krvného obehu.
Jedna komora je naplnená teplou vodou (40 – 50°C), druhá komora chladnou vodou (10 – 16°C). Dno je tvorené štruktúrovaným povrchom, ktoré pozitívne dráždi reflexné zóny chodidla. Pri procedúre vstúpte najprv do kúpeľa teplého, potom prestúpte do studeného kúpeľa, cyklus opakuje 6 – 10 krát, ukončite studenou vodou a dôkladným vyutieraním končatín do sucha.
Liečebná metóda je účinná pri častých prechladnutiach a problémoch s imunitou, bolestiach hlavy a krku, bolestiach kĺbov, poruchách spánku, srdcovocievnych ochoreniach vrátane hypertenzie a problémoch s vyššou hmotnosťou.

Ochladzovací bazén

Odporúčaný čas1-2 minTeplota8-15°C

Ochladenie tela po horúcom saunovaní (vo fínskej alebo parnej saune) je nevyhnutné. Klasická procedúra ochladzovania tela šokom studenej vody, vráti krvný obeh do stabilizovaného stavu po prehriatí v saune.
Prudkým ohrievaním a následným ochladzovaním sa rozťahujú a zužujú cievy, čím sa stávajú elastickejšie. Po rozšírení ciev v pokožke pri saunovaní tieto cievy reagujú na chlad stiahnutím a následným opakovaným zahriatím vyvolajú v bunkách explóziu energie a príval hormónov šťastia.

Jacuzzi

Odporúčaný čas15 minTeplota33-36°C

Horúca voda doplnená masážou tela podporuje krvný obeh a činnosť lymfatických žliaz. Postihnuté tkanivo tak získa lepší prístup ku kyslíku a k blahodarným živinám. Ozdravný proces sa urýchľuje. Zároveň tým, že voda nadľahčuje telo, klesá napätie vo väčšine svalových skupín. Telo sa postupne dostane do stavu úplnej relaxácie. Je tiež vhodná pre astmatikov a ľudí, ktorých trápia problémy dýchacieho ústrojenstva. Bojuje aj proti smutnej a depresívnej nálade.

Tepidárium

Odporúčaný časneobmedzeneTeplota36-40°C

Vstúpte do oázy pokoja, oddychu a znovu nadobudnite harmóniu tela a duše. Relaxujte na pohodlných ležadlách a vychutnajte si atmosféra neporušenej panenskej prírody Čiernej Javorovej doliny vôkol vás a ponorte svoj zrak do očarujúcej oblohy. Sálavé suché teplo doprajte svojmu telu na vyhrievaných ležadlách.
Tepidárium slúži k miernemu prehriatiu a je vhodnou prípravou organizmu pred samotným saunovaním ako aj vhodným doplnkom pre celkové uvoľnenie organizmu po saunovaní.
Tepidárium je vhodné aj pre osoby s kardiovaskulárnymi ťažkosťami alebo pre ľudí, ktorí uprednostňujú menej teplé prostredie.

Ľadopád

Po horúcej procedúre je vhodné ochladenie organizmu intenzívnou masážou celého tela ľadom. Masáž možno kombinovať s ponáraním nôh do horúcej a studenej vody v Kneippovom kúpeli. Mrazivé kryštály ľadu na zátylku dokážu pri súčasnom ponáraní nôh do horúcej vody liečiť bolesti hlavy a blahodarne pôsobiť na celkový krvný obeh a otužovanie organizmu.