Múzeum v Spišskej Belej je venované významnej osobnosti slovenského technického rozvoja J. M. Petzvalovi, ktorý dal nový rozmer fotografickej optike v teórii i praxi.
Zámoček pruského kniežaťa je národnou kultúrnou pamiatkou a využíva sa na reprezentačné účely pod správou Kancelárie prezidenta SR.
Netypický drevený kostolík v Tatranskej Javorine v štýle ľudovej architektúry dal postaviť knieža Hohenlohe v rokoch 1902-03.
Navštívte kláštor, kde žil legendárny "Lietajúci" Cyprián. Dozviete sa tiež aj o kartuziánskych a kamaldulskych mníchoch, ktorí tu našli útočisko a pokojné miesto na rozjímanie.
Stále expozície v priestoroch kaštieľa približujú najmä diela Ladislava Mednyánszkeho, zbierky historickej knižnice a mobiliár kaštieľa.
Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši, ktorý sa zapísal do dejín tatranskej turistiky ako východisko prvého turistického výletu do Vysokých Tatier.
Expozícia múzea zachytáva na ploche takmer 300 m² históriu vzniku a vývoja tatranských zimných športov od počiatku tatranských osád.
Preslávil sa stretnutiami kráľov, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru.
Galéria vystavuje diela umeleckého sklára zo Ždiaru, Jána Zoričáka, ktorý patrí medzi najvýznamnejších slovenských, ale aj francúzskych sklárov.
Toto jedinečné múzeum predstavuje pôvodnú architektúru, interiér a kroje Goralov žijúcich pod úpätím Belianskych Tatier.