Tematická izba „Olympionik“

Prečo práve Olympionik?
Prečo práve v Ždiari?

Športovec z ľudu, rodák zo Ždiaru / narodený v roku 1908

Lukáš Mihalák – nenarodil sa s lyžami na nohách, pretože v tých rokov ešte v Ždiari nikto nelyžoval. Všetko odkukal od lyžiarov turistov, ktorí sem tam zavítali pod Ždiarsku Vidlu. Z dreveného suda okresal lyže, sklepal plechové viazanie a lyžoval aj počas školského vyučovania. Denne trénoval na obrovské vzdialenosti s ľahkosťou, pokorou a dravosťou. Mal svoj obľúbený okruh – z Tatranskej Kotliny cez Hlúpy a Bujačí vrch, Kopské sedlo a Zelené pleso späť / 30 km okruh a prevýšenie 1200 výškových metrov zvládal niekedy aj 2x. Ani jeden z našich lyžiarov dodnes Mihaláka neprekonal.
Jeho meno sa stalo zvučným po prvýkrát na Majstrovstvách ČSR v Harrachove, kde vyhral druhé miesto v behu na 50 km aj tretie na 18km. Tým si vybojoval účasť v mužstve predolympijskej prípravy pred ZOH.

Na IV. zimných olympijských hier v Nemeckom Garmisch – Partenkirchene v roku 1936, ktoré slávnostne otváral vtedajší kancelár Adolf Hitler, medzi 646 športovcami štartovali aj dvaja Slováci – hokejový velikán Ladislav Troják a bežec Lukáš Mihalák. Ten bol vo veku 28 rokov aktérom štafetovej premiéry ČSR na 4x10 km na ZOH. Spolu s Musilom, Berauerom a Šimunkom získali 5.miesto. Samostatne získal Mihalák 10.miesto v behu na lyžiach na 18km. A žiaľ v behu na 50 km nešťastne zlomil lyžu a preteky nedokončil.

Lyže navždy zostali súčasťou jeho života, aj po ukončení športovej kariéry. S poštárskou brašňou okolo krku roznášal poštu na dlhom 7 km úseku svojho rodného Ždiaru.
Láska k tatranským štítom a vôňa ždiarskeho lesa bola vždy väčšia ako možnosť odísť do mesta za lepšími podmienkami na zamestnanie, život či trénovanie.